MASTER 57kW-103kW Värmekanon
12990 kr
Gasolvärmare/värmekanon tillverkad av Master som är världens största tillverkare av Dieselvärmare. Lämplig för uppvärmning av större lokaler som verkstäder, lager m.m.
Slut i lager
Beskrivning
Gasolvärmare/värmekanon tillverkad av Master som är världens största tillverkare av Dieselvärmare. Lämplig för uppvärmning av större lokaler som verkstäder, lager med mera. Värmarna är av allra högsta kvalitet och har det högsta förbränningsvärdet i klassen. Denna byggvärmare kombinerat med termostat slår det mesta. 2 års garanti!
Fördelar:
- Hög effekt på 103 kW.
- Otroligt hög kvalité.
- Går att samköra med Termostat som gör att du kan ställa in temperaturen ni vill ha i lokalen på termostaten och värmaren startar och stoppar själv.
- Värmer snabbt upp större industrilokaler och andra utrymmen.
- Kraftig fläkt!
- Högsta förbränningsvärdet i klassen.
- 2 års garanti!
Ytterligare information
| Effekt Gasol | 57 kW – 103 kW |
|---|---|
| Gasolförbrukning | 6,66 kg/h (max effekt) |
| Gastryck | 0,75 – 2 bar |
| Spänning | 1 A |
| Luftflöde | 3200 m³/h |
| Tändsystem | Automatisk piezotändning |
| Fläkt | Med fläkt |
| Brännkammare | Rostfri |
| Egenskaper Byggvärmare | Fläkt, Termostat kan anslutas |
| Material | Pulverlackerad stål |
| Färg | Gul |
| Termostat | Termostat kan anslutas |
| Överhettningsskydd | Ja |
| Mått (B x H x D) | 32,4 x 62,4 x 89,5 (cm) |
| Vikt | 27,5 kg |
| Rekommenderad gasoltub | Parkoppling av flera gasolflaskor krävs. Kontakta kundtjänst |