Sunwind El-dorado Plus Förbränningstoalett 230 V
19995 kr
Sunwind El-dorado Plus är en smidig och pålitlig förbränningstoalett för stugor och fritidshus med el (230 V), men utan vatten och avlopp. Den ger en bekväm toalettlösning året runt och lämnar endast en liten mängd aska efter användning.
Slut i lager
Beskrivning
Förbräningstoalett Sunwind El-dorado Plus är en smidig och pålitlig förbränningstoalett för stugor och fritidshus med el (230 V), men utan vatten och avlopp. Den ger en bekväm toalettlösning året runt och lämnar endast en liten mängd aska efter användning.
Varför vi gillar denna
- Kräver inget vatten eller avlopp
- Byggd för nordiska förhållanden
- Fokus på driftsäkerhet
- Hygienisk lösning med endast aska som restprodukt
- Hög kapacitet och enkel tömning
- Sluten ventilation som inte kyler ner stugan
- Passar för året-runt-bruk
- Enkel installation
- Klarar upp till 12 personer per dygn
Specifikationer
- Typ: Förbränningstoalett
- Strömförsörjning: 230 V
- Säkring: Minst 10 A (egen säkring rekommenderas)
- Kapacitet: Upp till ca 12 personer per dygn
- Slutprodukt: Aska
- Askbehållare: 3,5 liter
- Tömningsintervall: Ca 1 gång per vecka vid normal användning
- Bredd: 40 cm (50 cm inklusive pedal)
- Djup: ca 65 cm
- Höjd: ca 54 cm
- Vikt: ca 35–40 kg
- Garanti: 5 år
Installationspaket
Det finns två huvudsakliga sätt att installera ventilationen:
-
- Genom yttervägg och vidare upp ovanför tak, utanför takfoten (Välj då ventilationspaket, tak art.nr 720235)
- Rakt upp genom tak (Välj då ventilationspaket tak art.nr 720125)
Ytterligare information
| Höjd | 58 cm |
|---|---|
| Djup | 69 cm |
| Bredd | 40 cm |
| Vikt | 33 kg |
| Material | Galvaniserat stål |
| Färg | Vit |
| Sitthöjd | 54 cm |
| Spänning | 230 V |
| Effekt El | 2300W max |
| Garanti | 5 år (slitagedelar 2 år) |
| Varumärke | Sunwind |
| EAN/GTIN | 7028640093476 |
Drift & Säkerhet
Säkerhet:
– Tillverkad i rostfritt stål med vit finish
– Frostrsäker
– IPX4 (stänksäker)
– Nemko-godkänd
Drift:
– Manuell pedal för nedsläpp av avfall
– Start av förbränning med knapp
– Termostatstyrt värmeelement
– Automatisk eko-funktion som anpassar förbränningstiden
– Normal förbränningstid: ca 90 minuter
– Kan användas även under pågående förbränning
Manualer & Installation
Bruksanvisning Gasoltoalett Sunwind Plus
Måttskiss montering El-dorado





























