MASTER 49kW-73kW Värmekanon
9990 kr
Gasolvärmare/värmekanon tillverkad av Master som är världens största tillverkare av Dieselvärmare. Lämplig för uppvärmning av större lokaler som verkstäder, lager m.m.
I lager
Beskrivning
Gasolvärmare/värmekanon tillverkad av Master som är världens största tillverkare av Dieselvärmare. Lämplig för uppvärmning av större lokaler som verkstäder, lager m.m. Värmarna är av högsta kvalitet och har det högsta förbränningsvärdet i klassen. Slang och regulator ingår! 2 års garanti!
Fördelar:
- Hög effekt på 49-73 kW.
- Otroligt hög kvalité.
- Går att samköra med Termostat som gör att du kan ställa in temperaturen ni vill ha i rummet på termostaten och värmaren.
- Värmer snabbt upp större lokaler och utrymmen.
- Kraftig fläkt!
- Högsta förbränningsvärdet i klassen.
- 2 års garanti!
Ytterligare information
| Effekt Gasol | 49kW-73kW |
|---|---|
| Gasolförbrukning | ca 5,02 kg/h (max) |
| Gastryck | 0,75 – 1,5 bar |
| Spänning | 0,32 A |
| Färg | Gul |
| Luftflöde | 2,300 m³/t |
| Tändsystem | Automatisk piezotändning |
| Fläkt | Med fläkt |
| Egenskaper Byggvärmare | Fläkt |
| Brännkammare | Rostfri |
| Material | Pulverlackerad stål |
| Överhettningsskydd | Ja |
| Mått (B x H x D) | 27,6 x 44,4 x 68,5 (cm) |
| Vikt | 9 kg |
| EAN/GTIN | 8053670894389 |