Muurikka Pizzaugn gasol 16’’
5990 kr
Baka pizza i restaurangklass med en kompakt pizzaugn som snabbt når hög temperatur och ger jämn värme över hela pizzastenen.
- UHeat-teknologi som ger jämn gräddning från tre håll
- Kupolformat tak håller värmen inne effektivt och ger krispig botten
- Snabb uppvärmning och jämnare värmefördelning över pizzastenen
Endast 3 kvar i lager
Beskrivning
Muurikka Pizzaugn gasol 16’’ i kompakt format som värms upp till höga temperaturer och ger jämnare värme över hela gräddningsytan. Det kupolformade taket och den integrerade värmehållningsplattan bildar ett ”HeatLock” – en termisk zon som skapar naturlig värmecirkulation och håller den heta luften kvar längre i ugnen.
Utrustad med Muurikka UHeat-teknologi, där en U-formad brännare sprider värmen från tre håll och gör att du behöver rotera pizzan mer sällan under gräddning.
Pizzaugnen har en frontpanel i gjuten aluminium och står stabilt på fyra ben som lätt kan fällas ihop för smidig förvaring. Den rymliga insidan gör att du kan grädda små till stora pizzor.
Uppvärmningstiden till baktemperatur är cirka 20 minuter, men kan variera beroende på väderförhållanden och omgivningstemperatur. En varm sommardag går uppvärmningen snabbare, medan det tar längre tid vid kallare väder. Den kraftiga pizzastenen av cordierit behöver tid för att bli jämnt genomvarm för bästa bakresultat. Komplettera med Muurikka-tillbehör som pizzavändare och pizzaskärare. Pizzastenen går att ta bort vid rengöring.
Den U-formade brännaren sprider värmen från tre håll vilket gör att pizzan gräddas jämnare och kräver mindre rotation under tillagning. Det kupolformade taket bidrar till effektiv värmespridning och ger en krispig botten med perfekt smält topping.
För att använda produkten krävs ett regulatorset, som säljs separat.
Ytterligare information
| Varumärke | Muurikka |
|---|---|
| EAN/GTIN | 6414676027355 |
| Vikt | 24 kg |
| Mått (B x H x D) | 63 cm x 43 cm x 65,5 cm |
| Pizzastenens tjocklek | 16 mm |
| Pizzastenens diameter | 40 cm |
| Effekt | 8,0 kW |
| Rekommenderad gasoltub | PC10 |
| Gasförbrukning | 582 g/h |







