Paketpris Muurikka Pizzaugn gasol 16’’
Det ursprungliga priset var: 8737 kr.8558 krDet nuvarande priset är: 8558 kr.
Vi har skapat ett paketerbjudande med Muurikka Pizzaugn 16’’! Tillsammans med allt du behöver för att snabbt kunna sätta igång med pizzabaket. inklusive fylld gasolflaska. Bara hos oss!
Beskrivning
Muurikka Pizzaugn gasol 16’’ i kompakt format som värms upp till höga temperaturer och ger jämnare värme över hela gräddningsytan. Det kupolformade taket och den integrerade värmehållningsplattan bildar ett ”HeatLock” – en termisk zon som skapar naturlig värmecirkulation och håller den heta luften kvar längre i ugnen.
Utrustad med Muurikka UHeat-teknologi, där en U-formad brännare sprider värmen från tre håll och gör att du behöver rotera pizzan mer sällan under gräddning.
Pizzaugnen har en frontpanel i gjuten aluminium och står stabilt på fyra ben som lätt kan fällas ihop för smidig förvaring. Den rymliga insidan gör att du kan grädda små till stora pizzor.
Uppvärmningstiden till baktemperatur är cirka 20 minuter, men kan variera beroende på väderförhållanden och omgivningstemperatur. En varm sommardag går uppvärmningen snabbare, medan det tar längre tid vid kallare väder. Den kraftiga pizzastenen av cordierit behöver tid för att bli jämnt genomvarm för bästa bakresultat.
Pizzastenen går att ta bort vid rengöring.
Den U-formade brännaren sprider värmen från tre håll vilket gör att pizzan gräddas jämnare och kräver mindre rotation under tillagning. Det kupolformade taket bidrar till effektiv värmespridning och ger en krispig botten med perfekt smält topping.
Ytterligare information
| Varumärke | Muurikka |
|---|
Muurikka Pizzaugn gasol 16’’
| Varumärke | Muurikka |
|---|---|
| EAN/GTIN | 6414676027355 |
| Vikt | 24 kg |
| Mått (B x H x D) | 63 cm x 43 cm x 65,5 cm |
| Pizzastenens tjocklek | 16 mm |
| Pizzastenens diameter | 40 cm |
| Effekt | 8,0 kW |
| Rekommenderad gasoltub | PC10 |
| Gasförbrukning | 582 g/h |
Gasolflaska PC10 Inklusive Gasol
| Varumärke | HEXAGON RAGASCO |
|---|---|
| Riskvärde | ADR 30 |
| Flaskvolym | 23,8 Liter |
| Gasolinnehåll | 10 kg |
| Material | Komposit / Plast (Glasfiberarmerad polymer) |
| Höjd | 59 cm |
| Diameter | 30,5 cm |
| Totalvikt inklusive gasol | 15,4 kg |
| Tomvikt | 5,4 kg |
| Levereras Inklusive Gasol | Ja |
Regulatorset 30mbar 2,0m Ø8mm
| Kapacitet | 1.5 kg / h |
|---|---|
| Storlek Gasolregulator | Ø 63 mm |
| Gastryck | 30 mbar |
| Längd på slang | 2 meter |
| Diameter | 8 mm |
| Rekommenderad gasoltub | Alla P-flaskor (PC10, P11, PC5 osv) |
| EAN/GTIN | 5704122014789 |
Muurikka Perforerad pizzaspade 64 cm
| Varumärke | Muurikka |
|---|---|
| EAN/GTIN | 6414676023364 |
| Längd | 64 cm |
| Bredd | 30 cm |









