Paketpris Terrassvärmare Vulkan Svart
Det ursprungliga priset var: 5494 kr.3704 krDet nuvarande priset är: 3704 kr.
Vi har gjort ett paketerbjudande med våran populära terrassvärmare Vulkan. Du får allt levererat direkt hem till dörren inklusive en fylld gasolflaska!
Otroligt bra erbjudande! När du köper detta paketet så får du en fylld gasolflaska på köpet. Spara 1790 kr! 🔥
Beskrivning
Med en effekt på hela 13.5 kW så lovar denna terrassvärmare dig att inte frysa på altanen under sena sommarkvällar. Terrassvärmaren står stadigt tack vare sin unika design och tjocka bas. Hjul och bärhandtag möjliggör för smidig förflyttning.
Unika fördelar
– Brännaren och reflektorn och skal är helt tillverkad i rostfritt.
– Lätt att förflytta tack vare hjulen som är placerade på foten till gasolvärmaren.
Viktigt att tänka på
Terrassvärmaren förbrukar syre. Därför är det viktigt att gasolvärmaren används utomhus eller i mycket väl ventilerade utrymmen. Om värmaren skulle välta kommer strömmen automatiskt att stängas av (när den lutar 45 grader). Vulkan är även utrustad med en flamövervakningsanordning som gör att det inte kommer fram gasol till brännaren om lågan skulle släckas. Dessutom ska man vara noga med att se till att finns 1 meter till godo mellan tak och toppen på terrassvärmaren.
Ytterligare information
Terrassvärmare Vulkan 13,5 kW Svart
| EAN/GTIN | 5704122001277 |
|---|---|
| Material | Pulverlackerad stål |
| Färg | Svart |
| Användningsområde | Utomhusbruk |
| Mått (B x H x D) | 81 x 217 x 81 cm |
| Vikt | 15,5 kg |
| Effekt Gasol | 13,5 kW |
| Gasolförbrukning | 857 g/h |
| Gastryck | 30 mbar |
| Tippskydd | Om värmaren skulle tippa mer än 45 grader bryts gastillförseln |
| Tändsystem | Piezotändning |
| Rekommenderad gasoltub | PC10 |
| Modell terrassvärmare | Golvmodell |
Gasolflaska PC10 Inklusive Gasol
| Varumärke | HEXAGON RAGASCO |
|---|---|
| Riskvärde | ADR 30 |
| Flaskvolym | 23,8 Liter |
| Gasolinnehåll | 10 kg |
| Material | Komposit / Plast (Glasfiberarmerad polymer) |
| Höjd | 59 cm |
| Diameter | 30,5 cm |
| Totalvikt inklusive gasol | 15,4 kg |
| Tomvikt | 5,4 kg |
| Levereras Inklusive Gasol | Ja |
Överdrag Terrassvärmare Vulkan och Sahara Fokus
| EAN/GTIN | 5391535340279 |
|---|---|
| Varumärke | Sahara |
Regulatorset 30mbar 1,4m Ø8mm
| Kapacitet | 1.5 kg / h |
|---|---|
| Storlek Gasolregulator | Ø 63 mm |
| Gastryck | 30 mbar |
| Längd på slang | 1,4 m |
| Diameter | 8 mm |
| Rekommenderad gasoltub | Alla P-flaskor (PC10, P11, PC5 osv) |
| EAN/GTIN | 5704122014765 |

