Terrassvärmare Sahara Fokus 13kW Svart
Det ursprungliga priset var: 3790 kr.2842 krDet nuvarande priset är: 2842 kr.
Njut av varma och bekväma utomhuskvällar och förläng utesäsongen med terrassvärmare Sahara Fokus. Med sin unika ställbara ”hatt” och roterande brännare, riktar du värmen exakt där du behöver den.
- Elektronisk batteritändning
- Experternas favorit!
- Ställbar hatt och roterande brännare
- 2 års garanti!
I lager
Beskrivning
Sahara X13 Heat Focus är en stilren och effektiv gasolvärmare för uteplatsen som ger behaglig värme under svala kvällar. Med justerbar reflektor kan du enkelt rikta värmen dit den behövs, vilket gör den idealisk för både mindre och medelstora uteplatser. Denna modell av Sahara Fokus har även ett roterande brännarhuvud som gör att du kan både snurra huvudet och vinkla hatten för att justera vart värmen kommer. Detta ger dig en unik värmare som inte behöver flyttas under användning!
Vad våra kunder gillar med Sahara Fokus
- Justerbar värmeledningsreflektor styr all värme exakt var du vill ha den
- 360° roterande brännarhuvud
- Extra bred och djup reflektor för förbättrat vindskydd
- Brännaren och reflektorn är helt tillverkad i rostfritt
- Lätt att förflytta tack vare de rejäla hjulen som är placerade på foten till terrassvärmare
- Hög effekt på 13 kW
- Hög kvalité för en bra peng
- Experternas favorit
- Slang och regulator ingår
- 2 års garanti!
Ytterligare information
| Effekt Gasol | 13 kW |
|---|---|
| Gasolförbrukning | 936 g/h (max effekt) |
| Gastryck | 30 mbar |
| Tippskydd | Om värmaren skulle tippa mer än 45 grader bryts gastillförseln |
| Tändsystem | Piezotändning |
| Användningsområde | Utomhusbruk |
| Material | Rostfritt stål |
| Höjd | 220 cm |
| Diameter reflektor | 86,5 cm |
| Färg | Svart |
| Rekommenderad gasoltub | PC10 |
| Modell terrassvärmare | Golvmodell |
| EAN/GTIN | 5391535340293 |
| Varumärke | Sahara |














